Logo blogu LookInside

Artykuły

Kontakt

Polecane

LOOK INSIDE

 

LOOK INSIDE

 

LOOK INSIDE

 

LOOK INSIDE

 

LOOK INSIDE

 

LOOK INSIDE

 

LOOK INSIDE

 

Czym właściwie jest szczęście?

W poprzednim wpisie chciałem zwrócić Twoją uwagę na życie. Samo w sobie. Na docenienie faktu, że żyjesz. W tym wpisie chcę spróbować zdefiniować czym jest szczęście.

Myślę, że każdy inaczej definiuje pojęcie szczęścia. Dla każdego szczęście to coś innego. Każdy człowiek jest wyjątkowy. Nie ma dwóch takich samych Ciebie. Dlatego nie ma też dwóch takich samych definicji szczęścia.

 

Definicja szczęścia

Wikipedia tak definiuje szczęście:
Szczęście jest emocją, spowodowaną doświadczeniami ocenianymi przez podmiot jako pozytywne. Psychologia wydziela w pojęciu szczęście, rozbawienie i zadowolenie.
Słownik PWN:
-powodzenie w jakichś przedsięwzięciach, sytuacjach życiowych itp.
-uczucie zadowolenia, radości; też: to wszystko, co wywołuje ten stan
-zbieg pomyślnych okoliczności.

Czyli szczęście to emocja, która wpływa na nas w bardzo dużym stopniu. Jeśli ktoś jest wiecznie niezadowolony to takie nastawienie powoduje, że jest nieszczęśliwy. Z drugiej strony jeśli człowiek na wszystko patrzy optymistycznie, będzie mieć to bardzo pozytywny wpływ na jego postrzeganie świata. To oczywiste.

Dużo ludzi mówi: “Ohh, gdybym miał więcej pieniędzy byłbym szczęśliwy, gdybym dostał podwyżkę, gdybym znalazł dziewczynę, wygrał w lotto” itp. Moim zdaniem szczęście, poczucie spełnienia to coś innego. Szczęście to stan umysłu, sposób w jaki myślisz, sposób w jaki żyjesz. Tu nie chodzi o to co masz, tylko to kim jesteś.

Szczęście czy zadowolenie

Zastanów się czy te rzeczy dają Ci szczęście, zadowolenie albo radość
- kupno nowego samochodu
- znalezienie nowej pracy
- podwyżka
- nowy dom
- wakacje
- zrealizowanie swojego celu
- spełnienie swoich pragnień, marzeń

Wydaje mi się, że te rzeczy dają RADOŚĆ, ZADOWOLENIE.
Kupowanie, osiąganie celów, sukcesy, nowa miłość to jest fajne. Każdy chce mieć dobre i godne życie. Tylko moim zdaniem ekscytacja tymi sprawami trwa przez jakiś czas. To wszystko staje się po pewnym czasie naszą codziennością. Przyzwyczajamy się do tego.

Ile cieszymy się z nowego samochodu? Myślę, że przez kilka miesięcy. Nowy dom? Pół roku. Wakacje? Wspomnienia zostają, ale generalnie poza zdjęciami, wspominaniem i tym czego doświadczyliśmy na wakacjach nic więcej nam nie dają. Realizacja celów daje radość do momentu aż go zrealizujemy. W końcowym rozrachunku największą satysfakcję daje droga, którą przebyliśmy, aby zrealizować nasz cel. Zmiana jaka w nas zachodzi w trakcie osiągania celu. Cel sam w sobie jest fajny i jak najbardziej daje zadowolenie, ale radość z jego osiągnięcia trwa przez pewien czas. Później chcemy nowych wyzwań, stawiamy nowe cele.

Czy to co składa się na życie jednocześnie je definiuje?

Wielu bogatych ludzi jest nieszczęśliwych. Wystarczy spojrzeć na gwiazdy w TV. Ile z nich popełnia samobójstwa, albo bierze narkotyki, upija się i umiera. Ci ludzie wydają się być ikonami bogactwa, sukcesu, a rzeczywistość wygląda inaczej. Przykładami wielkich gwiazd, które popełniły samobójstwa są m.in. Robin Williams, Avicii, Marylin Monroe, Heath Ledger, Chester Bennington, Kurt Cobain. Sława i pieniądze nie są gwarantem szczęścia.
Podróże, zwiedzanie, poznawanie nowych ludzi, spełnianie marzeń, pieniądze, praca, sukcesy, dom, samochód. To składa się na życie. Ale nie definiuje go. Te rzeczy są i będą ważne, ale nie są w stanie zapewnić nam szczęścia.
Pierwszą rzeczą o której trzeba sobie powiedzieć jest to o czym pisałem ostatnio. Trzeba zdać sobie sprawę i docenić swoje życie. To, że jesteś. Co jak wiesz nie jest tak proste i oczywiste. Często bierzemy to za pewnik i nie doceniamy tego wspaniałego daru. Wydaje się nam, że to takie normalne, że jesteśmy zdrowi, mamy co jeść i pić.

Kolejną ważną sprawą jest to, żeby nie opierać swojego szczęścia na przedmiotach, wydarzeniach czy nawet osobach. Bo niestety można się zawieść. Skoro szczęście jest emocją, stanem myślenia i rzeczy materialne nie są najważniejsze - to znaczy, że nasza duchowa, emocjonalna i psychiczna sfera odgrywa niezaprzeczalnie ważną rolę

Brakuje Ci czegoś a może jesteś w pełni szczęśliwy?


Moim zdaniem człowiekowi zawsze czegoś brakuje. Jest w nas takie poczucie, że czegoś ciągle nie mamy. Może tylko ja tak miałem, ale wydaje mi się, że większości z nas czegoś brakuje. I prawdopodobnie nie wiemy co to jest. Masz pracę to chcesz założyć rodzinę. Masz już pracę i rodzinę to chcesz mieć dzieci. Kiedy już je masz to chcesz większy dom. Ciągle czegoś chcesz, a jak to osiągasz, zdobywasz to ciągle czegoś Ci brakuje. Wielu z nas wtedy zaczyna szukać. Niektórzy poddają się, akceptując to, że świat jest taki jaki jest i do końca życia nie zastanawiają się nad tym głębiej. Inni szukają dalej. Dochodzą do momentu, gdzie zdają sobie sprawę z tego, że świat jest harmonią i wszystko zależy od siebie nawzajem. Otwierają się na duchowość dalekiego wschodu (na ten temat też kiedyś coś napisze). Innym to jednak ciągle nie daje odpowiedzi na wszystkie pytania i trafiają na Jezusa. Wtedy zaczynają szukać dowodów na to, że taki człowiek rzeczywiście żył. Kiedy je znajdują (również pozabiblijne dowody) zaczynają wierzyć w to, że jest On Bogiem, który umarł na krzyżu. Ale po co umarł?

Z miłości.

Kiedy zdajesz sobie sprawę, że był kiedyś ktoś taki na ziemi kto umarł za Ciebie bo Cię kochał, chociaż w rzeczywistości żył 2 tysiące lat temu - robi to na Tobie wrażenie. Powinno. Powinno dać Ci do myślenia dlaczego ten człowiek to zrobił. Czy może to, że On zrobił coś takiego wiele wieków temu ma w XXI wieku wpływ na moje szczęście, moje życie?
Zastanów się nad tym, ponieważ nie jest wielką tajemnicą, że w naszym życiu najważniejsze w kwestii poczucia spełnienia, poczucia szczęścia i wewnętrznego spokoju jest nasza duchowa strona. Nie fizyczna, materialna, a duchowa.

Skup się na tym co już jest Twoje

Nie staraj się dążyć do coraz to wspanialszych i lepszych rzeczy, ale skup się na tym co Cię otacza. Staraj się dostrzegać drobnostki, chwile, które umykają Tobie w codziennym życiu.
Staraj się odłączyć od internetu, wyłącz TV. Wyjeżdżaj za miasto w każdy wolny weekend. Spędzaj czas w lesie, nad jeziorem, w górach. Znajdź każdego dnia chwilę czasu, najlepiej wieczorem w trakcie spaceru, aby pomyśleć o dzisiejszym dniu. Zapomnij o negatywnych myślach i wspomnieniach, a skup się na tym co sprawiło Ci dzisiaj radość. Staraj się dostrzegać uśmiechy innych ludzi, staraj się wywoływać uśmiech na twarzach innych. Ciesz się i skup na takich banalnych rzeczach jak obiad. W czasie jedzenia skup się na tym jak smakuje Tobie to co jesz. Słuchając muzyki skup się na niej. Patrząc na widoki za oknem samochodu zobacz jak cudownie komponują się z pięknym niebem. Zauważ chmury, patrzysz czasem na to w jak cudowny sposób są stworzone? Dostrzegasz czasem fale wody nad jeziorem? Czy zawsze cieszysz się, że szczęśliwie dojeżdżasz do celu podróży? Jadąc samochodem ze swoją rodziną doceń ten moment. Doceń to, że dzisiaj się obudziłeś.
Skup się na małych rzeczach

Przed śmiercią nie będziesz żałować pieniędzy, których nie zarobiłeś czy kariery, której nie było, ale braku właściwych relacji z bliskimi, rodzicami, rodzeństwem, dziećmi, żoną, mężem, ciągłym przesiadywaniem w pracy, braku czasu dla bliskich, braku odwagi do życia w zgodzie z samym sobą. Często dopiero wtedy, przed śmiercią ludzie zaczynają szukać Boga. Dlatego pomyśl już dzisiaj czy fakt, że Jezus Chrystus Bóg/człowiek umarł za Ciebie na krzyżu ma wpływ na Ciebie. Lepiej pomyśleć o tym dzisiaj niż na łożu śmierci.
Zapamiętaj:

- Szczęście to stan myślenia, który składa się głównie z Twojej kondycji duchowej, relacji z bliskimi, z samym sobą. 
- Doceniaj każdą chwilę, którą spędzasz ze swoją ukochaną osobą, ze swoją najbliższą rodziną, z przyjaciółmi. 
- Doceniaj drobne rzeczy, banalne, codzienne sytuacje.
- Pomyśl czy śmierć Jezusa około 2 tysięcy lat temu może mieć wpływ na Twoje życie.

Znajdź chwilę czasu i posłuchaj piosenki, którą śpiewa ta mała dziewczynka

Jeśli podobał Ci się mój wpis, widzisz sens tego co robię i chcesz być na bierząco z nowymi wpisami to zostaw like na moim FanPage


Jeśli chcesz do mnie napisać wejdź w zakładkę kontakt.
W zakładce polecane udostępniam kanały, filmy, książki, które moim zdaniem są warte uwagi.

Zachęcam do zaangażowania, bardzo mi na tym zależy :)

             POPRZEDNI WPIS

Jak mieć z życia więcej radości - kilka kroków do osiągnięcia celu
Kwiat oraz napis: jedyną rzeczą gorszą od ślepoty, jest mieć wzrok, ale nie dostrzegać tego, co najważniejsze
Pomarańczowy obrazek z napisem: nie chodzi o to co masz, chodzi o to kim jesteś
Biały kotek i napis: Droga do szczęścia prowadzi przez małe nieoczekiwane radości które przynoszą uśmiech każdego dnia
Ciesz się w życiu drobiazgami, bo któregoś dnia możesz spojrzeć za siebie i zobaczyć, że były to wielkie rzeczy

KOLEJNY WPIS