Logo blogu LookInside

Artykuły

Kontakt

Polecane

LOOK INSIDE

 

LOOK INSIDE

 

LOOK INSIDE

 

LOOK INSIDE

 

LOOK INSIDE

 

LOOK INSIDE

 

LOOK INSIDE

 

Czy pieniądze to źródło szczęścia?

Pieniądze są najważniejsze i dają pełnię szczęścia. Żyjemy dla nich i dla nich umieramy. Nic więcej poza pieniędzmi nie jest nam potrzebne. 

Chyba nikt nie zgodzi się czytając tamto zdanie. Oczywiście, że pieniądze nie są najważniejsze, ani same w sobie nie dają szczęścia. Każdy o tym wie, ale jednak każdy chce przekonać się o tym na własnej skórze.
W tym wpisie chciałbym poruszyć temat pieniędzy w kontekście szczęścia. Na ten temat może wypowiedzieć się dosłownie każdy, ponieważ każdy człowiek, bez wyjątku zadał sobie to pytanie. Czy pieniądze dają szczęście? 

Czym są pieniądze?

Na początku zobaczmy czym są tak naprawdę pieniądze. Według Wikipedii pieniądze to "towar uznany w wyniku ogólnej zgody jako środek wymiany gospodarczej"
Bardzo trafne jest wyrażenie "ogólnej zgody". Zwróć uwagę na to, że pieniądze same w sobie nie są nic warte. Pieniądze które kiedyś były w obiegu w tym momencie nie mają wartości. Są warte tyle samo co zwykła kartka papieru. Pieniądze których używamy aktualnie też nie mają żadnej wartości. Przyjęło się za ogólną zgodą, że mają one swoją wartość w zależności od nominału jaki został im nadany. W momencie przyjęcia Euro poprzednia waluta staje się jedynie pamiątką. Chcę Ci pokazać, że tylko to, że my wierzymy w ich wartość powoduje że one ją mają. Same w sobie nic nie znaczą. Są to zwykłe papierki albo monety. Dlatego już niedługo w ogóle ich nie będzie. Wszystko będzie odbywać się wirtualnie.
Czy coś czego tak naprawdę nie ma może być fundamentem szczęścia?

Uśmiechnięty mężczyzna oraz napis: Pieniądze nie dadzą Ci szczęścia jeśli jesteś nieszczęśliwą osobą

Może jednak radość, a nie szczęście?

Wiele osób uważa, że pieniądze dadzą im szczęście. Moim zdaniem pieniądze dają radość, ponieważ dzięki nim możesz sobie lub komuś coś kupić. Kupujesz coś nowego i cieszysz się tym. Twoja radość trwa przez jakiś czas. W zależności od tego co kupujesz, radość może trwać dłużej bądź krócej. Jednak człowiek dosyć szybko się przyzwyczaja i nowe zakupy zaczynają mu się nudzić. Każdy z nas przyzwyczaja się do rzeczy które posiada. To normalne, że po jakimś czasie przyzwyczajamy się do posiadanych przedmiotów i nie wywołują one tych emocji co kiedyś w momencie zakupu. Stają się one dla nas czymś normalnym, zwykłym, codziennym. Posiadanie pieniędzy daje więcej możliwości, a co za tym idzie łatwiej jest kupować przedmioty, które można wykorzystać w wielu celach np. rozrywki - która daje radość. W związku z tym moim zdaniem pieniądze w większym stopniu sprzyjają odczuwaniu radości, aniżeli szczęścia, które jest zdecydowanie bardziej złożonym uczuciem.

Bogactwo to nie tylko dobra materialne

Słowo bogactwo dla większości ludzi kojarzy się z posiadaniem dużej ilości pieniędzy. W pewnym sensie jest to prawda. Z drugiej jednak strony nie jest to takie proste. Zwróć uwagę na to w ten sposób. Zarabiając pieniądze poświęcasz swój czas. Więc zaczyna go Tobie brakować. Często zaczyna również brakować zdrowia. Każda zdrowo myśląca osoba zdaje sobie z tego sprawę, że materialny majątek jest tylko częścią bogactwa. Po co komuś pieniądze jeśli jest nieszczęśliwy, ma depresję bądź nie ma właściwie poukładanych wartości?

Pieniądze nie są celem Pieniądze nie mają wartości Wartość mają marzenia które pieniądze pomogą zrealizować
Same w sobie nie mają wartości, ale są wartościowe. W życiu każdego z nas pieniądze odgrywają ważną rolę. Wiele osób uważa i nawet głośno o tym mówi, że pieniądze nie są dla nich ważne. Mówią tak, a jednak pracują, aby zarabiać pieniądze. Pracują przez całe swoje życie. W związku z tym trzeba mieć świadomość faktu, że one jednak są ważne i nie można tego negować.
Pięć kupek pieniędzy wraz z napisem: Żyje się za pieniądze, ale nie należy żyć dla pieniędzy
Dobrym przykładem są celebryci. Mają wydawać by się mogło wszystko. Pieniądze, sławę, szacunek, a jak często okazuje się, że ich życie osobiste to ruina. Depresja, samobójstwa, alkohol, narkotyki, załamania nerwowe. Na ich przykładzie widać, że pieniądze i sukces materialny to nie wszystko.

Niebiański depozyt

Wyobraź sobie, że jesteś w mieście. Jest piękny, słoneczny dzień. Jakieś dziecko krzyczy, inne płacze, jakaś para się całuje, ktoś czeka na autobus, policjant wystawia mandat, ktoś idzie o kulach, ktoś siedzi na ławce, samochody stoją w korku, a Ty idziesz chodnikiem. Wyobraź sobie po prostu taki typowy letni dzień. W pewnym momencie zauważasz, że ulicą jedzie karawan. Czy widziałeś kiedyś karawan? Na pewno, to przecież oczywiste. A pomyśl, czy widziałeś kiedyś karawan z przyczepką? Ja nie.. wiesz dlaczego karawany nie jeżdżą z przyczepkami? " Jak wyszedł z łona matki, taki znów wraca nagi, jak przyszedł. I pomimo swego trudu nic z sobą nie zabiera"  

                                                                                                                   Koh. 5,14

"Jak przyszedł tak musi odejść. Jaką tedy ma korzyść z tego, że na próżno się trudził?"

                                                                                                                   Koh. 5,15

Każdy z nas zdaje sobie z tego sprawę, ale mimo to nie zwracamy na to uwagi. Nie zrozum mnie źle, pracować i zarabiać musisz bo inaczej długo nie pożyjesz, ale nie można stawiać pieniędzy jako priorytetu. Jako celu samego w sobie.
"Jaki pożytek ma człowiek z całego swego trudu jaki znosi pod słońcem"

Koh. 1,3
Niewielki. Załóżmy, że zaczynasz swoją pracę w wieku 20-25 lat. Pracujesz do swojej emerytury czyli około 40 lat. Przepracowujesz najlepsze lata życia, czas kiedy Twoje dzieci dorastają, czas kiedy Twoje dzieci potrzebują Ciebie najbardziej. Na emeryturze nie chce Ci się korzystać z tej "wolności" bo jesteś już za stary, nie masz pieniędzy no i prawdopodobnie już zdrowia. Jaki masz pożytek z tylu lat pracy? Typowy etat to 8h dziennie, 40h w tygodniu, 160h miesięcznie. 1920h rocznie, 76 800h w ciągu 40 lat. Pracujesz, żeby zarabiać. Zarabiasz, żeby kupować jedzenie, kupujesz jedzenie, żeby mieć siłę do dalszej pracy. Pracujemy, żeby mieć pieniądze na życie. To jest normalne. Żyjemy w takim świecie i niewiele możemy z tym zrobić. Trzeba się w jakiś sposób z tym pogodzić. Ważne jest jednak to, aby mieć właściwe nastawienie do pieniędzy. Nie wolno podporządkować swojego życia pracy. Większość ludzi niestety tak robi. Praca staje się dla nich najważniejsza. Ważniejsza od rodziny. Ważniejsza od odpoczynku. Ważniejsza od zdrowia. Ważniejsza od zdrowego rozsądku. Nadgodziny, nadgodziny, praca 7 dni w tygodniu. Czy naprawdę musisz tyle pracować? Czy naprawdę potrzebujesz aż tak wiele? 
Lista co można kupić za pieniądze, a czego nie można za nie kupić
"Zobaczyłem też, że wszelki trud i wszelkie powodzenie w pracy rodzi u bliźniego zazdrość. I to jest marność i pogoń za wiatrem"
 
Koh. 4,4

Sukces to często iluzja prawdziwego bogactwa

Wiele osób pracuje bo chce, żeby inni im zazdrościli. Może pracujesz więcej, żeby więcej zarabiać, polepszyć swoją zdolność kredytową, a potem wziąć kredyt i kupić coś na co i tak w rzeczywistości Cię nie stać? Czy zdarzyło Ci się kupić coś bo chciałeś pokazać się przed innymi? Nie mówię tutaj o kupnie mieszkania, bo niestety w naszej rzeczywistości ciężko jest kupić mieszkanie bez kredytu. Ale po co zadłużać się tylko po to, aby jechać na jakieś lepsze wakacje, albo kupić nowszy samochód. Moim zdaniem nie warto, ponieważ gdy już to zrobimy nasza praca staje się dla nas karą, ponieważ musimy spłacać kredyt. 
Biblia też ostrzega nas przed zaciąganiem długu. 

"[...] dłużnik jest sługą wierzyciela".
"Nikomu nie bądźcie nic dłużni poza wzajemną miłością"
Duża część społeczeństwa ogarnięta jest żądzą wzbogacania się. Specjalnie napisałem żądzą, bo tego nawet nie można nazwać chęcią...
Wielkim zaś zyskiem jest pobożność wraz z poprzestawaniem na tym, co wystarczy. Nic bowiem nie przynieśliśmy na ten świat; nic też nie możemy [z niego] wynieść. Mając natomiast żywność i odzienie, i dach nad głową, bądźmy z tego zadowoleni! A ci, którzy chcą się bogacić, wpadają w pokusę i w zasadzkę oraz w liczne nierozumne i szkodliwe pożądania. One to pogrążają ludzi w zgubę i zatracenie. Albowiem korzeniem wszelkiego zła jest chciwość pieniędzy. Za nimi to uganiając się, niektórzy zabłąkali się z dala od wiary i siebie samych przeszyli wielu boleściami. 
1 Tm 6, 6-10
" One to pogrążyły ludzi w zgubę i zatracenie"
Jakie prawdziwe słowa. Od 2 tysięcy lat (wtedy pisano powyższy tekst) ludzie się nie zmienili. Wtedy żyli pracą i pieniędzmi, a teraz my robimy to samo.

Kto kocha się w pieniądzach, 
pieniądzem się nie nasyci;
a kto się kocha w zasobach,
ten nie ma z nich pożytku.
To również jest marność
Koh. 5,9
"Postępowanie wasze niech będzie wolne od chciwości na pieniądze: zadowalajcie się tym co macie" 
Hbr. 13, 5a
Pieniądze nie są złe, ani nie są dobre. Z pomocą pieniędzy można zrobić wiele dobrego, ale też wiele złego. Tylko od nas zależy czy zrobimy z nich dobry użytek czy wykorzystamy je w niewłaściwy sposób. Za pomocą pieniędzy możemy uratować komuś życie, ale z drugiej strony możemy mu je zniszczyć.
Pieniądze nie są w stanie zapewnić szczęścia, ale są w stanie ułatwić życie. Problemem naszych czasów jest to, że ludzie chcą mieć pieniądze tu i teraz. Oczekują szybkich efektów swojej pracy. Niestety nie jest to takie proste. Ważna jest pracowitość i cierpliwość.

"Leniwcze! Jak długo będziesz leżeć, kiedy podniesiesz się ze snu? Jeszcze trochę pospać, trochę podrzemać, jeszcze trochę założyć ręce, aby odpocząć. Tak zaskoczy Cię ubóstwo jak zabójca i niedostatek jak mąż zbrojny"
Prz. 6, 9-11
"Serce leniwego czeka bez skutku, a pilnych zamiary stale się spełniają"
Prz. 13,4

"Każda mozolna praca przynosi zysk, lecz puste słowa powodują tylko straty" 
Prz. 14,22
W życiu liczy się to co robisz, a nie to co mówisz. Sam byłem taką osobą która dużo mówiła, a niewiele robiła. Aby osiągnąć w życiu sukces materialny bądź duchowy czeka nas długa droga, w czasie której nasze życie może zmienić się w diametralny sposób i tylko od nas zależy co z tym zrobimy..
"Albowiem cóż pomoże człowiekowi choćby cały świat pozyskał, a na duszy swojej szkodę poniósł?" 
Mk. 8,36

Karma czy może jednak Bóg?

Ważne jest to, aby pieniądze nie były najważniejsze. Oczywiście zachęcam Ciebie do tego abyś pracował i zarabiał jak najwięcej pieniędzy. Tylko ważne jest to, aby dobrze je wykorzystać. Ważne jest to, aby zauważać ludzi którzy potrzebują pomocy. " A więc wszystko cobyście chcieli, aby wam ludzie czynili to wy im czyńcie". Jezus mówił o tym 2 tysiące lat temu. Moim zdaniem jest to genialna rada. Widząc kogoś potrzebującego i nie mam na myśli pijaka leżącego na przystanku, tylko kogoś kto naprawdę potrzebuje naszej pomocy, zróbmy dla niego coś więcej. Pomóżmy mu. Odwiedź w szpitalu, zrób zakupy. Poświęć trochę swojego czasu innym. Nie zawsze chodzi o pomoc finansową.

" Tak bowiem jest: kto skąpo sieje ten skąpo i zbiera, kto zaś hojnie sieje, ten hojnie też zbierać będzie. Każdy niech przeto postąpi tak jak mu nakazuje jego własne serce, nie żałując i nie czując się przymuszonym, albowiem radosnego dawce miłuję Bóg. A Bóg może zlać na was całą obfitość łaski, tak byście mając wszystkiego zawsze pod dostatkiem, bogaci byli we wszystkie dobre uczynki" 
2 Kor. 9, 6-8
Tekst mówiący o tym, że okoliczność definiują czas i miejsce, lecz to Bóg ma nad tym kontrolę
Kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie, ponieważ wszelkie dobro, które dajemy, zatacza koło i wraca do nas
Każdy słyszał o tym, że dobre uczynki do nas wracają. Coś w tym jest. Nawet Biblia o tym mówi. Ale szczerze mówiąc nie wierzę w coś takiego jak karma. Wierzy się, że to wszechświat w jakiś cudowny sposób odpowiada na nasze dobre uczynki. Wolę i znacznie bardziej przychylam się do wersji, że to Bóg jest tym który nad tym czuwa. I wynagradza dobrem, za dobro. Przemyśl to co Ty o tym myślisz czy to Bóg czy jakaś niezidentyfikowana moc, czy energia odpowiada w ten sposób. 

Podsumowanie

 

  • Pieniądze były i będą ważne w życiu każdego z nas, a jeśli ktoś mówi, że dla niego pieniądze nie mają znaczenia to po prostu nie rozumie tego jak duży wpływ mają one na życie

  • Ważne jest to, aby mieć właściwy stosunek do pieniędzy i nie dać im się opanować

  • Życiowe bogactwo to nie tylko pieniądze, ale również zdrowie, czas, rodzina, poukładane relacje z bliskimi oraz sfera duchowa

  • Pieniądze można wykorzystać w różny sposób. Można przyczynić się do pomocy innym, ale również dzięki pieniądzom można spowodować wiele złego

  • Pieniądze nie dają szczęścia, dają radość i komfort

 

" I przyjrzałem się wszystkim dziełom jakich dokonały moje ręce i trudowi jaki sobie przy tym zadałem. A oto wszystko to marność i pogoń za wiatrem" 
Koh. 2,11
Śmierć stojąca nad grobem wskazuje miejsce, w którym zostawia się swój majątek
Dwóch mężczyzn - jeden bogaty drugi biedny. Dla każdego z nich bogactwo bedzię czymś innym
Najlepszym przykładem tego, że pieniądze szczęścia nie dają są dzieci. Rodzą się i z momentem jak tylko zaczną chodzić to ciągle są szczęśliwe, uśmiechnięte.
Miłego dnia :)

Jeśli podobał Ci się mój wpis, widzisz sens tego co robię i chcesz być na bierząco z nowymi wpisami to zostaw like na moim FanPage

Jeśli chcesz do mnie napisać wejdź w zakładkę kontakt.
W zakładce polecane udostępniam kanały, filmy, książki, które moim zdaniem są warte uwagi.
Zachęcam do zaangażowania, bardzo mi na tym zależy :)

Poprzedni wpis - doceniać

Wszystkie artykuły

Następny wpis - język