Logo blogu LookInside

Artykuły

Kontakt

Polecane

LOOK INSIDE

 

LOOK INSIDE

 

LOOK INSIDE

 

LOOK INSIDE

 

LOOK INSIDE

 

LOOK INSIDE

 

LOOK INSIDE

 

Słowa, język i plotki

Miecz rani ciało, język zabija duszę

Łagodny język jest drzewem życia, lecz jego przewrotność powoduje zmartwienie serca.
                                                     
                                                   Przyp. 15,4
Czy ktoś zranił Ciebie słowami wypowiedzianymi w Twoim kierunku?
Co wywołuje większy ból. Słowo, czy uderzenie?

Ból fizyczny jeśli przekroczy granicę - zabija. Ból psychiczny zabija każdego dnia od nowa. Nasze słowa mają wielką moc

Jeśli pozwolimy na to, żeby czyjeś słowa na nasz temat miały na nas negatywny wpływ to jesteśmy w tarapatach. Prędzej czy później te słowa będą mogły tak na nas działać, że sami zaczniemy w nie wierzyć.

 

Jestem przekonany, że każdego z nas czeka w życiu moment, w którym ktoś bezpodstawnie nas wyzwie, obrazi, wyśmieje. Pewnie każdy z nas też tak zrobi w stosunku do innej osoby.

Czy jest ktoś w stanie opanować swój język? Czy jesteśmy w stanie ocenić wpływ naszych słów?

 

Niewiele osób bierze świadomą odpowiedzialność za to co mówi. Często nam się wydaje, że nasze słowa nie są traktowane poważnie. Może się nam zdawać, że nikt nas nie słucha. Okazuje się jednak, że ludzie nas słyszą. I to bardzo dokładnie.

 

Słowo ma moc. I to wielką. Słowa są najczęstszą przyczyną kłótni. Słowa wypowiedziane po alkoholu mają dwa razy większą siłę rażenia. Zakłada się, że po alkoholu człowiek mówi prawdę. No i rzeczywiście tak jest. Może nie zawsze, ale często się to sprawdza. I to jest straszne, bo pokazuje, że ludzie nie są ze sobą szczerzy. Jedynie kiedy nie potrafią się kontrolować, będąc pijanymi - mówią co naprawdę myślą. I są to w większości przypadków nieprzyjemne słowa. Miłym zaskoczeniem jest jak ktoś będąc pod wpływem mówi o Tobie coś dobrego. To jest naprawdę fajne, bo wiesz, że jest szczere, ale niestety najczęściej są to jednak zarzuty i niemiłe słowa pod twoim adresem.

“ Kto mówi nierozważnie, rani jak miecz, lecz język mędrców leczy”
                                                                                                                   Przyp. 12,18

„Niech nie wychodzi z waszych ust żadna mowa szkodliwa, lecz tylko budująca, zależnie od potrzeby, by wyświadczyła dobro słuchającym.
                                                                                                                           Ef 4,29

„Mowa wasza niech będzie zawsze uprzejma, zaprawiona solą, abyście wiedzieli, jak macie odpowiadać każdemu".
                                                                                                                            Kol 4,6

Czy to nie jest piękne, ale z drugiej strony przerażające? Tym co mówisz może wywołać kompletnie różne skutki. Możesz umilić komuś dzień, ale możesz go komuś zniszczyć. Tylko od Ciebie, Twojego samoopanowania, humoru i nastawienia zależy co zrobisz. Masz władzę nad tym co mówisz.

Nie sposób odwołać przykre słowa choćby się ich potem żałowało
Wszyscy bowiem często upadamy. Jeśli kto nie grzeszy mową, jest mężem doskonałym, zdolnym utrzymać w ryzach także całe ciało. Jeżeli przeto zakładamy koniom wędzidła do pysków, by nam były posłuszne, to kierujemy całym ich ciałem. Oto nawet okrętom, choć tak są potężne i tak silnymi wichrami miotane, niepozorny ster nadaje taki kierunek, jak odpowiada woli sternika. Tak samo język, mimo że jest małym członkiem, ma powód do wielkich przechwałek. Oto mały ogień, a jak wielki las podpala. Tak i język jest ogniem, sferą nieprawości. Język jest wśród wszystkich naszych członków tym, co bezcześci całe ciało i sam trawiony ogniem piekielnym rozpala krąg życia. Wszystkie bowiem gatunki zwierząt i ptaków, gadów i stworzeń morskich można ujarzmić i rzeczywiście ujarzmiła je natura ludzka. Języka natomiast nikt z ludzi nie potrafi okiełznać, to zło niestateczne, pełne zabójczego jadu. Przy jego pomocy wielbimy Boga i Ojca i nim przeklinamy ludzi, stworzonych na podobieństwo Boże. Z tych samych ust wychodzi błogosławieństwo i przekleństwo. Tak być nie może, bracia moi! Czyż z tej samej szczeliny źródła wytryska woda słodka i gorzka? Czy może, bracia moi, drzewo figowe rodzić oliwki albo winna latorośl figi? Także słone źródło nie może wydać słodkiej wody.

 
                                                                                                        List Jakuba 3, 2-12

Myślę, że każdy zgodzi się z tym co na temat słów i języka mówi Biblia. Boże rady są oczywiste i sprawdzają się w życiu. MYŚL O TYM CO MÓWISZ - skutki Twoich słów mają ogromną moc.
Zadaj sobie też pytanie jak to jest z Tobą. Potrafisz panować nad tym co mówisz?
Panowanie nad swoimi słowami jest czymś niezmiernie pożądanym, ale z drugiej strony bardzo trudnym. Rozwój umiejętności opanowania samego siebie to najcięższa praca.
Zwróć uwagę jakie to trudne. Każdego dnia tyle osób powoduje nasze zdenerwowanie, wyprowadza nas z równowagi. Każdy z nas w pierwszym momencie, w przypływie emocji ma ochotę szybko odpowiedzieć, zareagować. W większości przypadków jest to reakcja podyktowana emocjami, często nerwami. Pomyśl tak szczerze, czy będąc pod wpływem emocji mówisz to co naprawdę myślisz, czy jest to raczej szukanie szybkiej odpowiedzi, żeby pokazać, że to Ty masz rację, a ta druga osoba się myli.
Słyszałem kiedyś o sposobie, który pomaga w czasie kłótni. Jeśli ktoś Cię zdenerwuje, to zanim odpowiesz - policz do trzech. W ciągu tych trzech sekund umysł oraz ciało są w stanie delikatnie się odprężyć, a to powoduje większe opanowanie tego co i w jaki sposób chcemy powiedzieć. Spróbuj.
Zachęcam Ciebie również do tego co sam zauważyłem jakiś czas temu. W większości przypadków kłócimy się o GŁUPOTY. Dosłownie - są to naprawdę nieistotne kwestie. Pomyśl o tym jakie jest to idiotyczne - teraz kłócimy się o coś tak błahego, że za 3 dni nawet nie będziemy o tym pamiętać, a w tym momencie robimy o to wojnę. W taki sposób skracamy swoje życie.

Plotki

Hebrajskie słowo tłumaczone jako „plotka” w Starym Testamencie określa „kogoś, kto odkrywa sekrety, ktoś kto chodzi po to by przekazać innym historię lub skandal.”

 
Plotki – niesprawdzone lub kłamliwe wiadomości, zwykle powodujące utratę dobrego wizerunku osoby, których dotyczą.


Tak naprawdę mnie nie znasz, ale nie martw się, dowiesz się wszystkiego od tych, którzy nawet ze mną nie rozmawiali
Kto pilnuje swoich ust i swojego języka, uchroni swoją duszę od niejednego niebezpieczeństwa.
                                                                                                                      Prz. 21,23

Czy nie jest to oczywiste? Bóg doskonale wiedział, a teraz nawet ludzie to zauważają. Plotki prędzej czy później przyniosą złe skutki. Jeśli dzieciaki w szkole kłamią na temat innej osoby to prędzej czy później dochodzi do bijatyki. Dorośli robią to samo, tylko w inny sposób. Niekoniecznie zbierają się po pracy w kółku i biją się między sobą. Efekt końcowy plotkowania w szkole, albo w pracy jest jednak taki sam - kłótnia, konflikt, obrażanie się na siebie.
Przed obgadywaniem zapoznaj się z prawdziwością plotki
Robiąc tak - pytając czy dane plotki są prawdą - na pewno zacznie ubywać Twoich przyjaciół. Nikt nie będzie chciał rozmawiać z Tobą, jeśli nie lubisz żyć sprawami innych. Oczywiście nie chodzi tutaj o zwykłą rozmowę na czyjś temat, mówię tutaj o plotkowaniu. Każdy z nas, jeśli tylko zechce, będzie w stanie rozpoznać różnicę między plotką, a zwykłą rozmową. Pamiętaj, że zastanowienie się nad wiarygodnością danej informacji jest bardzo dobrą cechą, niesamowicie unikalną w naszych czasach.

Mów za plecami ludzi tyle, ile miałbyś odwagę powiedzieć im prosto w oczy
Ważne jest też to, aby być wiarygodną osobą. Czy można powierzyć Tobie sekret? Jeśli obiecasz dochować tajemnicy, dochowasz jej?
„Człowiek nierozumny gardzi swoim bliźnim, lecz mąż roztropny milczy. Kto chodzi jako oszczerca, zdradza tajemnice; lecz człowiek godny zaufania dochowuje jej.”

 
                                                                                                       Prz.Salomona 11;13

Ważne jest, aby być kimś godnym zaufania. Jeśli ktoś otwiera się przed Tobą i mówi coś, co leżu mu na sercu - zachowaj się jak przystoi na osobę, która została obdarzona zaufaniem. Z drugiej strony nie wiesz czy Ty nie będziesz kiedyś potrzebować wsparcia, chciał się komuś wygadać. Będąc plotkarą, osobą niegodną zaufania - nie spodziewaj się, że ktoś wykaże Tobie wyrozumiałość i zachowa dla siebie Twoje tajemnice, problemy. Jeśli Ty plotkujesz, opowiadasz czyjeś kłopoty, prawdopodobnie Ciebie spotka to samo.

 

„Zawsze pamiętajcie, bracia najmilsi, o jednym: każdy człowiek powinien być chętny do słuchania, a powściągliwy w mówieniu i nie powinien poddawać się zbyt łatwo uczuciom gniewu, gdyż w gniewie nigdy nie czyni człowiek tego, co sprawiedliwe w oczach Boga”.
                                                                               
                                                                                                                      Jk 1,19-20

 „Niech nie wychodzi z waszych ust żadna mowa szkodliwa, lecz tylko budująca, zależnie od potrzeby, by wyświadczała dobro słuchającym”.
                                                                                                                           Ef 4,29

- Język może ranić bardziej niż siła fizyczna
- Ból zadany słowem powoduje głębsze rany, które goją się wolniej
- Plotki mają zawsze destrukcyjny wpływ

Miłego dnia ;)

Bądź dzisiaj dobrym człowiekiem

PODSUMOWANIE

Słowa - masz nad nimi kontrolę czy ona kontrolują Ciebie

Biblia mówi, że “Człowiek podstępny wznieca kłótnie, plotkarz poróżnia przyjaciół.” (Księga Przypowieści Salomona 16;28). Wiele przyjaźni, znajomości zostało zerwanych poprzez nieporozumienia wywołane plotkami. Osoby, które wywołują, bądź angażują się w tego typu rzeczy rodzą problemy, ranią innych, wywołują gniew i ból. Często się zdarza, że wiele osób czerpie z tego korzyść, cieszy się mogąc sprawić kłopot innym. Nie przejmuje się tym, że swoją głupotą, często świadomie sprawia wiele cierpienia. „Usta głupca są jego zgubą, a jego wargi sidłem dla jego duszy. Słowa oszczercy są jak przysmak i gładko spływają do głębi wnętrzności” (Księga Przypowieści Salomona 18.7-8)

Ci, którzy strzegą swojego języka, uchronią się przed niebezpieczeństwem (Księga Przypowieści Salomona 21.23). W związku z tym warto byłoby myśleć o tym co i w jaki sposób mówimy. Nie plotkować, ani obgadywać, ale starać się wspierać tym co mówimy. Poddajmy się nauczaniu Biblii na temat plotkowania i strzeżmy swoich ust, abyśmy mówili tylko wtedy gdy jest to konieczne i stosowne.
„Kto przebywać będzie w namiocie twoim? Kto zamieszka na twej górze świętej? Ten, kto żyje nienagannie I pełni to, co prawe, I mówi prawdę w sercu swoim. Nie obmawia językiem swoim, Nie czyni zła bliźniemu swemu Ani nie znieważa sąsiada swego.”(Psalm 15,1-3) „Ani złodzieje, ani chciwcy, ani pijacy, ani oszczercy, ani zdziercy Królestwa Bożego nie odziedziczą.” 
                                                                                                                   (1 Kor. 6,10)
Nie przez przypadek mamy dwoje uszu i tylko jedne usta - powinniśmy więcej słuchać, aniżeli mówić.
Jeśli podobał Ci się mój wpis, widzisz sens tego co robię i chcesz być na bierząco z nowymi wpisami to zostaw like na moim FanPage

Jeśli chcesz do mnie napisać wejdź w zakładkę kontakt.
W zakładce polecane udostępniam kanały, filmy, książki, które moim zdaniem są warte uwagi.
Zachęcam do zaangażowania, bardzo mi na tym zależy :)

Poprzedni wpis - pieniądze

Wszystkie artykuły

Taką definicję podaje Wikipedia. Jednym słowem plotki to kłamstwo, ewentualnie podkoloryzowana prawda. W większości przypadków bzdura na czyjś temat.
Zdajesz sobie sprawę, że Ciebie też to dotyczy? Obgadują Cię. Wszędzie. W pracy, na uczelni itp. Jeśli wydaje Ci się, że Ciebie nie obgadują - mylisz się. Każdy z nas jest tematem rozmów ludzi.